II Rajd Harcerzy Starszych i Wędrowników Łomnica 2018 „Nasza Wolność”

Opublikowane przez admin w dniu

W dniach 12-14 października 2018 r. odbył się II Rajd Harcerzy Starszych i Wędrowników Łomnica 2018 „Nasza Wolność”.


Rajd rozpoczął się od Harcerskich Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości, 100 lat powstania Związku Harcerstwa Polskiego oraz setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Na uroczysty apel na skwerze przy ul. Kościuszki w Trzciance przybyli nie tylko harcerze, ale również zaproszeni goście oraz mieszkańcy powiatu Czarnkowsko – Trzcianeckiego.
W trakcie apelu Komendant Hufca ZHP pwd. Krzysztof Grela odczytał Rozkaz Specjalny upamiętniający udział harcerzy z naszych ziem w odzyskaniu niepodległości. Warto tu wspomnieć, że harcerstwo na ziemi czarnkowskiej zaistniało już w 1917 roku i gdy wybuchło Powstanie Wielkopolskie czarnkowscy harcerze znaleźli się w szeregach powstańców, pełniąc funkcję gońców, łączników.
Na pamiątkę tego wydarzenia, komendant hufca rozdał każdej przybyłej drużynie harcerskiej sadzonkę dębu.
Po zakończeniu apelu uczestnicy przemaszerowali ulicami Trzcianki w wyznaczone miejsce pod Nadleśnictwem, gdzie umieszczono flagi powstańcze przygotowane przez drużyny harcerskie.
W tym momencie zakończyły się oficjalne obchody, a harcerze udali się na rajd do Łomnicy, gdzie kontynuowano tematykę związaną z tymi trzema rocznicami. Ważnym punktem piątkowej nocy było ognisko obrzędowe, w czasie którego Pan Marek Doczekalski w trakcie gawędy opowiedział historię powstania na naszych ziemiach. Młodzi ludzie mogli dowiedzieć się o walkach, które toczyły się w Czarnkowie, Rosku, Miałach i Wieleniu oraz o tym, jak wyglądało wyznaczanie granic odrodzonej Polski.
Drugi dzień rajdu to w głównej mierze gra terenowa, w czasie której harcerze musieli łamać szyfry, zdobywać twierdzę, czołgać się w okopach, pokonywać rzekę i „odpalać bomby”, a wszystko po to, by poczuć na własnej skórze trud, znój i nawet strach, który towarzyszył powstańcom. W połowie trasy, na łące w środku lasu został zjedzony obiad we własnych menażkach, powstańcza grochówka zagryzana chlebem.
Sobotni wieczór, to już czas piosenek z gitarą przy ognisku i zasłużonej kiełbasce.
W niedzielę na apelu oficjalnie zakończono II Rajd Harcerzy Starszych i Wędrowników Łomnica 2018 „Nasza Wolność”.

[FinalTilesGallery id=’1′]

Zdjęcia: https://drive.google.com/drive/folders/12mZtErOOycKwjQL_B3i8WuOB5k1t5GpT?usp=sharing