Rocznica Powstania w Rosku

Opublikowane przez majo w dniu

Powstanie Wielkopolskie zapisało się w historii naszego regionu i kraju jako jedyne zwycięskie. Nasi pradziadowie dali dowód patriotyzmu i heroizmu…

okazali się gotowi do wielkich poświęceń dla dobra Ojczyzny.

To Powstanie w dziejach Rzeczypospolitej jest wydarzeniem bezprecedensowym i to z przebiegiem oraz skutkiem zupełnie innym niż poprzednie.

Po wydarzeniach z przełomu 1918/1919 ziemie, na których niemal tysiąc lat wcześniej narodziła się Polska, wróciły po długiej niewoli do Macierzy. Pamiętajmy o tym, że powrót okupiony był trudnym do opisania mozołem i przelaną krwią. Szczęśliwie zza zasłony tragedii – cierpiących dusz i bolejących ciał – wynurzył się obraz Ojczyzny, za którym tęskniło wiele pokoleń Wielkopolan.

Dzisiaj po latach na naszym terenie mamy szkoły i ulice, których patronami są Powstańcy Wielkopolscy. Przemierzając Ziemię Wielkopolską często spotykamy liczne znaki pamięci nawiązujące do chwalebnych wydarzeń z 1918/1919 roku. Jednym z wielu jest pomnik, zbiorowa mogiła Powstańców w Rosku, którą przedstawiono na zdjęciu, w jego pierwotnym wyglądzie.

Obchodząc Gminne obchody 96. rocznicy Powstania Wielkopolskiego wspominamy dzielnych Powstańców, wspominamy również bitwy i potyczki, które rozegrały się na terenie obecnej Gminy Wieleń, między innymi: walki o stację kolejową w Miałach – styczeń i luty 1919 roku oraz bitwy pod Wrzeszczyną – 4 lutego i Roskiem – 7 lutego 1919 roku.

Wracając do tamtych czasów wspominamy naszych lokalnych Bohaterów i pamiętamy, że wobec nich mamy niekończący dług: Pamięć i Chwałę!

FOTO GALERIA

Autor: Mirosław Nawrot, Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Koła Ziemi Wieleńskiej
Zdjęcia: pwd. Krzysztof Grela

W obchodach 96 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które jako Święto Gminy Wieleń odbyło się w Rosku, liczny udział wzięli członkowie 9 Drużyny Harcerskiej Związku Harcerstwa Polskiego z Roska.

Pełnili warty honorowe, składali kwiaty pod pomnikiem i uczestniczyli w okolicznościowych występach artystycznych.

Skład delegacji: Karol Fręśko, Oliwia Gogołek, Aleksandra Helak, Martyna Kaźmierczak, Jakub Kaźmierczak, Weronika Kawlewska, Roksana Krzyżaniak, Jagoda Matusz, Joanna Mucha, Katarzyna Zagórska.

Dziękujemy za godne wykonanie tego zadania.

Autor: hm. Edward Joachimiak