Romanowo Dolne przyjęło „Pajęczynę”

Opublikowane przez majo w dniu

150 harcerzy z Powiatu Czarnkowsko – Trzcianeckiego uczestniczyło w XXIV rajdzie „Pajęczyna”, który w tym roku odbył się w Romanowie Dolnym.

Harcerski Rajd „Pajęczyna” cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko samych harcerzy i instruktorów, ale również samorządowców, którzy funkcjonują na terenie miast i wsi, gdzie odbywają się „pajęczynowe” rajdy.

W tym roku harcerze spotkali się przy sali wiejskiej w Romanowie Dolnym i tu też był początek pierwszej kilku-kilometrowej trasy sprawdzającej wiedzę uczestników z dziedziny harcerstwa i jego historii. Już na początku każdy otrzymał okolicznościową kamizelkę odblaskową a niektórzy opaski, które przekazała Estera Bartol, funkcjonariusz Komisariatu Policji w Trzciance, zajmująca się propagowaniem bezpiecznych postaw wśród dzieci i młodzieży. Po powrocie, wszyscy przygotowali sobie kolację i uczestniczyli w „świecowisku”. Było ono szczeólne z kilku względów. Na zaproszenie pwd. Magdaleny Roman, komendantki rajdu do sali przybyli Leokadia Jankowska, sołtys Romanowa Dolneog,Aneta Flis, sołys Łomnicy ,wpsierajaća 13 DH „Bociane gniazdo” oraz pwd. Paweł Bock, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Hufca. Jednym z ważniejszych elementów było przekazanie 6 DH „Żbiki” nowemu drużynowemu – Krystanowi Lehwarkowi. Sytuacja była tym bardziej wzruszająca i szczególna, że jest to pierwszy męski drużynowy w całej, wieloletniej historii „Żbików”.

Kolejny dzień wypełniła kilkugodzinna wędrówka z mapą, leśnymi ścieżkami przyrodniczymi oraz drogami na terenie obszaru chronionego Natura 2000. Piękna pogoda i zadania, które musieli harcerze wykonać na punktach kontrolnych spowodowały duże zmęczenie, ale i zadowolenie z usyskanych wyników. Wieczorem odbył się festiwal piosenki harcerskiej, którą drużyny musiały stworzyć same. Dotyczyły one twórców harcerstwa i skautingu.

Noc również była pełna emocji – odbyła się gra terenowa, w trakcie której uczestnicy musieli zebrać jak największą ilość świetlików, nie dając się jednocześnie złapać tzw. „łapaczom”.
Ostatecznie całą rywalizację wygrała 1 Wieleńska Drużyna Harcerska, której opiekunem była Joanna Wojtkowiak.

Apel końcowy zaszczycili swoją obecnością: Leokadia Jankowska, sołtys Romanowa Dolnego oraz Bolesław Chwarścianek, wójt Gminy Czarnków – gospodarz terenu, na którym odbywał się rajd oraz pwd. Krzysztof Grela, Komendant Hufca Trzcianka i hm. Edward Joachimiak, członek Komendy Hufca.

Rajd dotowany był z budżetu Powiatu Czarnkowsko – Trzcianeckiego oraz Miasta i Gminy Trzcianka.

fot. Krzysztof Grela
FOTO GALERIA

fot.: Marek Joachimiak
FOTO GALERIA

Autor: pwd. Marek Joachimiak