97 rocznica wybuchu Powstania Wlkp.

Dodany: Grudzień 27th, 2015 Przez: majo
<?php the_title(); ?>

Powstanie Wielkopolskie – zwycięski zryw niepodległościowy, którego imię nosi Wielkopolska Chorągiew ZHP,  jest w dziejach Rzeczypospolitej wydarzeniem bezprecedensowym.

Nasi pradziadowie przelewając krew wywalczyli Wielkopolsce wolność, co międzynarodowa polityka utwierdziła odpowiednimi traktatami. Wydarzenia z przełomu 1918/1919, w wyniku których prastare ziemie Polskie wróciły po długiej niewoli do Macierzy są dość marginalnie znane w naszym środowisku. Warto szerzej zapoznać się historią tamtych dziejów oraz odwiedzić miejsca pamięci.

W zapoznaniu się z historii pomocna będzie książka Władysława Pilawskiego „ZIEMIA CZARNKOWSKA W WALCE O WOLNOŚĆ 1918 – 1919”. Autor opisuje działania powstańcze nie tylko w Czarnkowie, ale także między innymi w Rosku, Wrzeszczynie, Lubaszu, Romanowie, Walkowicach i Wieleniu. Książka dostępna jest w bibliotekach.

Poznawszy historię warto odwiedzić miejsca pamięci związane z Powstaniem Wielkopolskim. Pomoże w tym aplikacja „27 GRUDNIA” – do zainstalowania na smartfonach i tabletach. Program pomoże Wam odnaleźć i odwiedzić miejsca pamięci, dodać nowe – nieujęte, udokumentować wycieczki oraz zdobyć okolicznościowe odznaki PTTK.

Autor: pwd. Krzysztof Grela

zhp trzcianka

Tags: , ,
Posted on:

Przekaż nam swój 1%


© ZHP Trzcianka, 2019 Wszystkie Prawa Zastrzeżone