Przyjaźń i braterstwo… po harcersku

Opublikowane przez majo w dniu

180 harcerzy i instruktorów Hufca Trzcianka Związku Harcerstwa Polskiego uczestniczyło w 5. jubileuszowym rajdzie z okazji Dnia Myśli Braterskiej.

Na całym świecie skauci i harcerze w lutym uświadamiają sobie, jak ważna jest idea braterstwa i przyjaźni.

Harcerze przez trzy dni przebywali na gościnnej ziemi wieleńskiej. Tym razem skorzystali z otwartości Przemysława Grześkowiaka, dyrektora Samorządowej Administracji Oświatowej w Wieleniu oraz Karola Nowakowskiego, dyrektora Zespołu Szkół w Wieleniu. Dzięki ich decyzjom harcerze mogli bezpiecznie spędzić ten czas w murach gimnazjum.

Komendę rajdu stanowili: pwd. Andrzej Baranowicz, komendant rajdu, Iwona Dyla, zastępca komendanta, Karol Brzeziński, programowiec/oboźny, Grzegorz Mierzwa, programowiec, Hubert Frukowski, kwatermistrz.

– Pierwszego dnia zorganizowaliśmy uroczyste „świecowisko”, na które zaprosiliśmy gości. Na zaproszenie odpowiedzieli byli i obecni instruktorzy Hufca. Wśród nich sporo mieszkańców Wielenia, którzy opowiadali nam bardzo ciekawe historie o wieleńskim harcerstwie – wyjaśnia pwd. Andrzej Baranowicz.

Drugi dzień wypełniony był grami terenowymi. W ruch oszły mapy, kompase i gps-y. Jedna z gier polegała na odnajdywaniu pytań ukrytych na mapie, do której dołączone były zdjęcia obiektów i obszarów na których pochowane był specjalne pojemniki. Trzy punkty z dwunastu były do znalezienia jedynie po wpisaniu danych do GPS – są to punkty, które już na stałe funkcjonują w Wieleiu dla wszystkich amatorów zabawy w geocaching.

Nie mogło też odbyć się bez „pośpiewanek” – czyli spotkania harcerzy przy wspólnym śpiewaniu harcerskich i turystycznych piosenek. Każda z drużyn miała też za zadanie przygotować krótką scenkę z wylosowanego przez siebie filmu. Większość z nich była bardzo humorystyczna.

– Wrażenia z rajdu są oczywiście bardzo dobre. Drużyna jak zwykle była zgrana, a zabawa w ich gronie to sama przyjemność. Dobre jest też to, że w każdej sytuacji mogliśmy na siebie liczyć – mówi Katarzyna Staniszewska z 1 DH w Połajewie.

– Rajd minął mi bardzo dobrze. Fajnie było po kilku miesiącach znowu się spotkać na harcerskim szlaku z innymi drużynami. Bardzo miło było znowu porozmawiać, spotkać się, usiąść przy ogniu, wyjść na trasę i rozwiązywać zadania – wspomina Daria Maćkowiak z 6 DH z Trzcianki.

W rajdzie nie chodziło o rywalizację na punkty ani o wytypowanie zwycięzkiej drużyny. Dzień 22 lutego to dzień urodzin Roberta Baden Powella – twórcy skautingu. W tym dniu obchodzony jest Dzień Myśli Braterskiej. Tradycją jest to, że przyjaciele wysyłają do siebie kartki z życzeniami i pozdrowieniami. W XXI wieku tradycyjne kartki bardzo często zastępuje sms lub wpis na profilu społecznościowym. To jednak dla organizatorów i instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego też ważne. Ponieważ wartości takie jak braterstwo, przyjaźń, szacunek do osób starszych bardzo często we współczesnym świecie są zapominane. U harcerzy jednak … wręcz przeciwnie.

FOTO GALERIA

Autor: pwd. Marek Joachimiak
Foto: pwd. Krzysztof Grela