Harcerze podsumowali 2015 rok

Opublikowane przez majo w dniu

Harcerze ZHP, Instruktorzy i Seniorzy, władze miast, placówek oświatowych i przyjaciele, którzy wspierają na co dzień działalność największej organizacji wychowawczej zostali zaproszeni na coroczne podsumowanie minionego roku.

Harcerze spotkali się w gościnnych progach Hotelu „Ajaks” w Trzciance by podsumować miniony rok działalności. – Oprócz codziennych zajęć cotygodniowych, harcerze aktywnie włączają się w działania organizowane przez samorządy, szkoły na terenie ich działania. Pamiętamy o działaniach tj. rajdy, biwaki, obozy, zloty. Jedną z ważnych akcji jest Harcerska Akcja Letnia: w ubiegłym roku był to tradycyjnie Obóz Harcerski na Stanicy „Harcówka” w Piecniku. Odbył się też obóz organizowany przez 6 DH w Bieszczadach oraz udział 3 DH w obozie w Buszowie k. Strzelec Krajeńskich oraz w Światowym Jamboree w Japonii – wspomina jednym tchem Krzysztof Grela, Komendant Hufca ZHP Trzcianka.

To oczywiście tylko część pracy, którą udało się podsumować. Harcerze przez cały rok, współpracując z samorządami uczestniczą w organizacji wielu uroczystości zarówno państwowych jak i kościelnych. Często organizują również akcje, dzięki którym pomagają okolicznym mieszkańcom lub rozwijają samych siebie.

Gościem szczególnym podczas uroczystości podsumowującej miniony rok był hm. Tadeusz Brzeziński, instruktor ZHP z Krzyża Wlkp.. Urodzony we Lwowie w 1929 roku, organizator harcerstwa od 1945 roku na terenie Krzyża Wlkp.. Zobowiązanie instruktorskie złożył w 1964 roku. Do dnia dzisiejszego jest członkiem ZHP. Za swoją pracę wyróżniony wielokrotnie różnorodnymi odznaczeniami, a wsród nich Odznaką Honorową „Harcerska Służba Wielkopolsce” oraz za Zasługi dla Ziemi Trzcianeckiej. – Kiedy w 1945 roku zakładaliśmy pierwsze drużyny harcerskie, nie mieliśmy pewności, że nam się to uda, ale mieliśmy głęboką wiarę, że ideały harcerskie są trwałe. Mimo przeszkód, i mimo tego, że wówczas, kraj był w autentycznej ruinie, potrafiliśmy wznieść się ponad wszystkie podziały, ponad wszystkie przeszkody i stworzyć tą piekną ideę harcerskiej służby Polsce. Polegała ona na naszym codziennym działaniu, na chętnie niesionej pomocy bliźniemu, wspomaganiu rozwoju podwalin samorządności. Harcerstwo to piękna idea, to także praca twórcza, to codzienne działanie. Cieszę sie widząc was tu uśmiechniętych, młodych, radosnych, że krzewicie ideę harcerską. Droga harcerska jest to służba ojczyźnie,niełatwa droga, wymagająca dużego samozaparcia. Tym bardziej szczerze Wam dziękuję. Czuwaj ! – wspomina Tadeusz Brzeziński, nestor harcerstwa w powiecie czarnkowsko – trzianeckim.

Harcerska droga i służba, o której wspomniał harcmistrz Brzeziński trwa nieprzerwanie od ponad 100 lat. Związek Harcerstwa Polskiego jest organizacją cieszącą się dużym zaufaniem opinii publicznej. Nie dziwi więc fakt, że w ubiegłym roku zanotowano zwiększenie liczby członków ZHP w powiecie czarnkowsko – trzcianeckim z 270 do 400. – Harcerstwo to oryginalna organizacja, którą trzeba poznać. Nie da się jej zrozumieć, to coś pięknego. Można tu spotkać bardzo wielu ludzi, z którymi można rozmawiać, wspólnie działać dla dobra ludzi – mówi Aleks Magdziarz, 2 DH z Połajewa. – Myślę, że jest wiele czynników, które trzymają mnie od wielu lat przy harcerstwie. Takim głównym, są właśnie ludzie, którzy tworzą nasz hufiec. Przede wszystkim moją taką małą rodziną jest moją drużyna – mówi Anna Styczeń, 13 DH z Łomnicy. – Przy ZHP trzymają mnie przede wszystkim ludzie, atmosfera jaka panuje między nami. Na pewno to, jak się wszyscy szanują, kiedy masz problem chętnie pomagają. Harcerstwo w moim dotychczasowym życiu dało mi bardzo dużo. To jaką zrobiłam zmianę, postep – to jaka byłam kiedyś, a jaka jestem teraz zawdzięczam harcerstwu. Będę wdzięczna tej organizacji i Instruktorom ZHP do końca życia – mówi Wiktoria Kołotusza, 6 DH z Trzcianki.
W trakcie podsumowania podziękowano najbardziej aktywnym zastępowym, przybocznym i drużynowym. Tę część rozpoczęto od wręczenia dh Piotrowi Miarze – Brązowego Krzyża „Za Zasługi dla ZHP”. Z kolei dh Włodzimierz Chwalisz został mianowany nowym przewodniczącym Komisji Stopni Instruktorskich Hufca Trzcianka.

Harcerze podziękowali także władzom miast, przedstawicielom instytucji publicznych i oświatowych oraz przyjaciołom ZHP. Wśród nich gospodarzowi ziem, na których znajduje się siedziba Hufca – Krzysztofowi Czarneckiemu, burmistrzowi Trzcianki. – Cieszę się z tego, jako włodarz miasta, że w jakichkolwiek uroczystościach, które odbywają się na terenie naszego miasta, harcerze zawsze uczestniczą. Mam nadzieję, że tak pozostanie na długie lata. Cieszę się także, że są instruktorzy ZHP, którzy potrafią zarazić do harcerstwa. Tradycja harcerska, można powiedzieć, ma już dziesiątki lat i patrząc na przekrój młodego pokolenia, ona jeszcze długo będzie trwała. Cieszę się też z tego, że harcerze bez względu na warunki lokalowe i pogodowe, potrafią się skrzyknąć na biwak, rajd czy do pomocy samorządowcom – chcą uczestniczyć aktywnie w życiu harcerskim, zdobywać stopnie, chcą się rozwijać, i to ich mobilizuje. Ponadto chciałbym, aby te przyjaźnie które się tworzą, trwały jak najdłużej – podsumował Krzysztof Czarnecki, burmistrz Trzcianki.

Podczas gali zaprezentowały się talenty muzyczne Hufca Trzcianka – wokalistki: Joanna Wojtkowiak i Julia Cichowicz oraz Martyna Flis, która zagrała na saksofonie dwie znane piosenki. Elementem łączącym pokolenia był występ Włodzimierza Chwalisza, instruktora z bogatym doświadczeniem, który poprzez swą piosenkę, przy wtórze gitary, zabrał wszystkich zgromadzonych w świat harcerskiej przygody, braterstwa i przyjaźni.
Cała uroczystość zakończyła się braterskim kręgiem.

FOTO GALERIA

Autor: Marek Joachimiak
Foto: Alicja Król