„Żniwa” przyszły do Łomnicy

Opublikowane przez majo w dniu

Już po raz trzeci odbył się harcerski rajd „Idą Żniwa”, organizowany przez instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego.

Tym razem, celem rajdu była Szkoła Podstawowa w Łomnicy, a podczas trzech dni dobrej zabawy harcerze nie tylko spędzili miło czas, ale również wiele się nauczyli.
Rajd organizowany był z okazji urodzin 14 Mieszanej Drużyny Harcerskiej „Żniwa”. Jego komendantem był pwd. Daniel Lachowicz, programowcami Kaj Kubiak i Konrad Kęciński, kwatermistrzami Wojciech Barczak i Karol Kułakowski. Każda z drużyn uczestniczących w rajdzie musiała wykonać zadania przedrajdowe: nakręcić skecz pt.: „Jak powstała 14 MDH „Żniwa””, przygotować się na trasę z 200 pytań o tematyce związanej z metodyka harcerską oraz wykonać zdjęcie z członkiem 14 MDH „Żniwa”. W pierwszy dzień rajdu, uczestnicy musieli pokonać trasę z Trzcianki do Łomnicy, podczas której wykonywali liczne zadania rozwijające ich kreatywność. Dodatkową nowością był fakt „śledzenia” wszystkich drużyn przez GPS, tak aby reagować w przypadku zagubienia. Inną nowością było odczytywanie zadań na punktach poprzez wykorzystywanie kodów QR. – Kody te wyglądają jak małe kwadraciki. Dzięki zaszyfrowaniu kilku zdań ukazuje się właśnie taki symboliczny kod. Dzięki telefonom komórkowym i aplikacjom możnabyło odczytać zadania. Jak się okazało, współcześnie młodzież nie ma już z tym żadnego problemu – wyjaśnia Kaj Kubiak, programowiec rajdu. Wieczorem wszyscy zasiedli przy ognisku no i oczywiście wielu tradycyjnych piosenek harcerskich.
Następnego dnia drużyny wyruszyły na grę terenową obejmującą przepiękne okolice Łomnicy. W trakcie trasy, harcerze musieli prawidłowo użyć wykrywacz metali, udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu, stworzyć nosze i przetransportować w leśnym terenie rannego i wiele innych ciekawych zadań. Po powrocie ich zadaniem było samemu przygotować obiad, który był oceniany przez jury. Najlepszymi kucharzami okazali się członkowie 1 Wieleńskiej Drużyny Starszoharcerskiej. Wieczorem odbył się pokaz zdjęć i filmów będącym zadaniem przedrajdowym. Ostatni dzień zakończył apel końcowy, podczas którego podsumowano rajdową rywalizację.

Zwycięską drużyną w tegorocznej edycji rajdu „Idą Żniwa” okazała się 1 Drużyna Harcerska „Puszcza” z Czarnkowa.

Serdecznie dziękujemy Pani Karolinie Kubilus, dyrektor Szkoły Podstawowej w Łomnicy oraz Pani Anecie Flis, sołtys Łomnicy za gościnę i wsparcie.

FOTO GALERIA

Autor: Konrad Kęciński
Foto: pwd. Marek Joachimiak