Sztafeta ZHP – „Odważnie twórzmy pokój”

Opublikowane przez majo w dniu

W grudniowe dni skauci z całego świata przygotowują się do przyjęcia Betlejemskiego Światła Pokoju – jednego z kluczowych wydarzeń Związku Harcerstwa Polskiego.

9 grudnia, po raz dwudziesty szósty, płomień zapalony został w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie, niesiony rękoma skautów, przybył do Wiednia, a stamtąd na Słowację. Następnego dnia, po słowackiej stronie Tatr – harcerze z ZHP odebrali go od skautów słowackich.

W niedzielę w Kościele Świętego Józefa w Svicie pod Popradem na Światło czekało ponad 1 650 harcerek i harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego, którzy zaraz po ceremonii przekazania zawieźli Światło w rodzinne strony. W ten sposób Betlejemskie Światło Pokoju rozpoczęło swoją drogę, by znaleźć się na terenie Powiatu Czarnkowsko – Trzcianeckiego.

Historia zaczyna się w Betlejem, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. Od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę zatrzymać się, powstrzymać złość i gniew. W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, świadectwo wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Harcerze z Powiatu Czarnkowsko – Trzcianeckiego niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju. Hasło tegorocznej edycji to – „Odważnie twórzmy pokój” Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi. (Mt 5, 9)

Pokój trzeba szerzyć – wnosić i wprowadzać w codzienne życie, powinien dotyczyć naszego działania! Betlejemskie Światło Pokoju zachęca nas wszystkich do tego, byśmy w sposób czynny, bardzo praktyczny i konkretny doprowadzali do zgody tam, gdzie jej nie ma i szerzyli miłość oraz tolerancję wśród tych, którzy takiego pokoju nie doświadczają.

Sztafeta BŚP w Hufcu Trzcianka

pwd. Marek Joachimiak