60 lat Hufca Trzcianka

Opublikowane przez majo w dniu

25 stycznia to szczególny dzień dla harcerzy z powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego. 60 lat temu powstał Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego w Trzciance.

Wraz z nowym, 2017 rokiem, mamy wyjątkową okazję świętować jubileusz 60-cio lecia istnienia naszego Hufca. 25 stycznia 1957r. Komendant Wielkopolskiej Chorągwi, rozkazem L2/57, powołał Hufiec ZHP Trzcianka, mianując Komendantem Hufca dh Zbigniewa Bednarkiewicza. Mimo, że od tego czasu minęło 60 lat harcerski duch i styl życia jest wciąż żywy. Porywa tych najmłodszych, ale również nieco starszych i seniorów, bo harcerstwo łączy pokolenia.

– Już od najmłodszych lat od każdego zucha, a później harcerza staramy się wydobyć jego naturalne talenty lub kształtujemy już posiadane. Często też ,dzięki harcerskiej metodzie wychowawczej odkrywa wiele nowych umiejętności przydatnych później w życiu dorosłego człowieka. Pamiętali o tym Ci wszyscy, którzy uczestniczyli w otwarciu wystawy w trzcianeckim muzeum – wyjaśnia pwd. Marek Joachimiak, rzecznik prasowy KH ZHP Trzcianka.

W Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka w Trzciance została otwarta wystawa poświęcona własnie tej rocznicy. Na wystawie wyeksponowano wiele archiwalnych zdjęć, kroniki oraz ciekawe pamiątki z minionego 60-cio lecia. W muzeum nabyć można także publikację pt: „Harcerstwo wczoraj i dziś 1957 – 2017.” W książeczce opublikowano opatrzone zdjęciami wspomnienia: hm. Jadwigi Dybała, dh Heleny Stokłosa, hm. Marii Cegłowskiej, trop. Bogumiły Wrzeszczynskiej, hm. Haliny Bednarz, hm. Hanny Sotek, hm. Edwarda Joachimiaka, phm. Henryka Rogackiego, hm. Tadeusza Brzezińskiego, hm. Zbigniewa Bednarkiewicza, hm. Włodzimierza Chwalisza, hm. Ryszarda Woźnego, phm. Jana Kasperka i hm. Andrzeja Stanisławskiego. Czytelnik znajdzie tam także kalendarium minionego okresu.

W trakcie otwarcia nie zabrakło wspomnień, wspólnego śpiewu z druhnami Julią Kołodziejczak i Joanną Wojtkowiak oraz smacznego, okolicznościowego tortu.

Na wystawę zapraszamy wszystkich zainteresowanych do 18.02.2017r.

pwd. Marek Joachimiak

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji