Uczciliśmy pamięć pilotów

Opublikowane przez majo w dniu

Delegacja Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Trzciance uczestniczyła w obchodach 9. rocznicy katastrofy samolotu wojskowego CASA C-295M.

Pwd. Krzysztof Grela, hm. Hanna Sotek oraz hm. Edward Joachimiak i pwd. Marek Joachimiak uczestniczyli w obchodach, które rozpoczynały się o godzinie 18:00. Po wysłuchaniu apelu poległych – rodziny zmarłych tragicznie, przedstawiciele rządu, organizacji pozarządowych, mieszkańcy Mirosławca, złożyli wieńce oraz zapalili symboliczne znicze.

23 stycznia 2008 roku wojskowy samolot transportowy CASA C295 rozbił się przy podejściu do lądowania w Mirosławcu. Na pokładzie samolotu było czterech członków załogi i 16 oficerów Sił Powietrznych.

30 marca 2008 w Mirosławcu odsłonięto pomnik upamiętniający dwudziestu żołnierzy Sił Powietrznych, którzy zginęli w katastrofie. Monument wzniesiono na miejscu katastrofy, w okolicy lotniska w Mirosławcu. Głównym elementem pomnika jest głaz o wymiarach 2 × 1,8 m z tablicą, na której znajdują się nazwiska poległych umieszczone na stylizowanej lotniczej szachownicy. Obok obelisku ustawiony jest drewniany krzyż i statecznik rozbitego samolotu z numerem taktycznym samolotu CASA C-295 M – 019

Delegacja harcerzy z Hufca Trzcianka również została zauważona i pochwalona przez organizatorów za patriotyczne wychowanie i pamięć o zmarłych żołnierzach. Wielu z tych, którzy zginęli w 2008 roku było przyjaciółmi hm. Edwarda Joachimiaka, komendanta Stanicy „Harcówka” w Piecniku, którą administrują trzcianeccy harcerze, a położonej ok. 8 km od Mirosławca i od miejsca, gdzie wydarzyła się katastrofa.

 

pwd. Marek Joachimiak

 

DSC_0763