„Pajęczyna” złapała 200 harcerzy

Opublikowane przez admin w dniu

Harcerstwo wciąż na topie

Blisko 200 harcerzy z terenu powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego uczestniczyło w 23 Rajdzie Harcerskim „Pajęczyna”. Zmagania harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego wygrała 1 Wieleńska Drużyna Starszoharcerska im. Gen. Stanisława Sosabowskiego.

Komendantem tegorocznego rajdu była pwd. Magdalena Roman. To nie pierwsze tak duże przedsięwzięcie organizowane przez doświadczoną drużynową. Zresztą do pomocy miała sztab złożony z kwatermistrzów, programowców i członków komendy. Całość spinała jedna idea przyświecająca harcerskiemu wychowaniu. – Tegoroczny rajd miał za zadanie przybliżyć wszystkim uczestnikom piękno ziemi polskiej. Chcieliśmy uświadomić, a niektórym przypomnieć, jak piękny jest nasz kraj i ile posiada wspaniałych walorów – wyjaśnia Magdalena Roman.
Start rajdu znajdował się przy dworcu PKP w Trzciance. Stąd rozpoczynała się trasa, na którą drużyny wyruszały co kilkanaście minut. Po drodze do Białej harcerze musieli odnaleźć punkty zaznaczone na mapie i wykonać zadania związane z największymi miastami Polski. Wypełniać łamigłówki, wykazywać się wiedzą historyczną i turystyczną. Niemal cały kolejny dzień wypełniony był trasą w terenie, w trakcie której harcerze według określonego zadania startowali w różnych miejscach i wykonywali zdania –między innymi te dotyczące harcerstwa, jak np. układanie stosu ogniskowego, szałasu, ale również te, które dotyczyły poznawania polskich walorów – np. ułożenie z kartonów, liści i członków drużyny wybranego przez siebie cudu Polskiego. W trakcie biegu zdobywali też wiedze na temat różnorodnych krain geograficznych, zabytków i atrakcji turystycznych w miejscowościach na ternie całej Polski. Zdobyta wiedza była sprawdzana podczas rajdowego quizu.
Harcerze śpiewali też piosenki, na zorganizowanym Festiwalu Piosenki Turystycznej. Większość zadań była oceniana a wyniki wskazały zwycięzcę. Została nim 1 Wieleńska Drużyna Starszoharcerska, której drużynowym jest Andrzej Baranowicz.
Tak duża ilość harcerzy i zorganizowanie 23 rajdu „Pajęczyna” nie byłoby możliwe bez wsparcia, jakie udzielił budżet Powiatu Czarnkowsko – Trzcianeckiego oraz Miasta i Gminy Trzcianka.

 

Autor: pwd. Marek Joachimiak
Foto: pwd. Krzysztof Grela

pajeczyna_2

pajeczyna_1