27-29 września 2019 roku, odbył się 3 RAJD HARCERZY STARSZYCH I WĘDROWNIKÓW ŁOMNICA 2019 „MARKET GARDEN”

Opublikowane przez admin w dniu

Przeprawa przez Ren! W dniach 27-29 września 2019 roku, odbył się 3 RAJD HARCERZY STARSZYCH I WĘDROWNIKÓW ŁOMNICA 2019 „MARKET GARDEN” organizowany przez Krąg Instruktorski OGIEŃ. Głównym celem rajdu była integracja harcerzy starszych i wędrowników Hufca ZHP Trzcianka, zapoznanie się z historią największej operacji z udziałem wojsk powietrznodesantowych w czasach II Wojny Światowej „Market Garden” oraz uczczenie pamięci polskich żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej pod dowództwem generała Stanisława Sosabowskiego w 75 rocznicę Bitwy o Arnhem w Holandii.

Już pierwszego dnia, w drodze do Łomnicy, harcerze musieli udzielić pomocy rannemu spadochroniarzowi, który z przestrzeloną nogą zawisł zaplątany w osprzęt na drzewie w przydrożnym lesie, a następnie poszukać i rozbroić miny na polu. W piątkowy wieczór przypomnieliśmy sobie sylwetkę polskiego generała Stanisława Sosabowskiego i historię żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Sobota rozpoczęła się od poznania aplikacji z mapami offline (działającymi bez internetu) w komórce jak i w komputerze, wyznaczaniu punktów i tras, szukaniu skrytek gps, podobnie jak w geocaching-u. Każdy z patroli po części teoretycznej wyruszył w plener szukać skrytek, a na ostatnim punkcie wybrana osoba została przebrana w jesienny kamuflaż. Po obiedzie, po odczytaniu rozkazu, uczestnicy ruszyli do gry terenowej „O jeden most za daleko”. Punkty na trasie były okazją do sprawdzenia różnych umiejętności, wiedzy i zgrania patrolu. Trzeba było wykazać się umiejętnościami strzeleckimi, nadawania alfabetem Morse’a, koordynacją w trakcie zrzucania zaopatrzenia z samolotu, współpracy w trakcie pokonywania trasy na „letnich nartach”. W końcu drogę przez most na Renie odciął bezwzględny, niemiecki żołnierz i patrole musiały przekroczyć rzekę brodząc w wodzie. Uczestnicy gry spisali się znakomicie i wszyscy zaliczyli postawione przed nimi zadania. Oczywiście, wieczorem nie mogło zabraknąć ogniska, śpiewu oraz gitar i tak właśnie upłynął sobotni wieczór i noc. W niedzielę, po podsumowaniu 3 Rajdu Harcerzy Starszych i Wędrowników Łomnica 2019 „MARKET GARDEN” oraz posprzątaniu szkoły harcerze wrócili do domów.

Przez cały rajd towarzyszyła nam charakterystyczna sylwetka żołnierza w hełmie i z parasolem. W deszczu i słońcu. Za dnia jak i w nocy. Może to sam generał Stanisław Sosabowski czuwał, aby nikomu z naszych harcerzy nic złego się nie stało, tak jak dbał o swoich żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. W rolę żołnierza wcielił się pwd. Krzysztof Grela, komendant Rajdu jaki i komendant Hufca ZHP Trzcianka.

Niech zostanie z Wami przesłanie: Bądźcie dzielni i uważni. I pamiętajcie!

Beata Kościelska, Arkadiusz Kościelski