Tradycja, integracja i dobra zabawa

Opublikowane przez majo w dniu

Piękne słońce, zapach wiosny, delikatny wietrzyk to wymarzona pogoda na rajd. Jednak nie tym razem.

Pierwszy Rajd Harcerzy Starszych i Wędrowników Hufca ZHP Trzcianka w Łomnicy to chmury, wiatr, deszcz, śnieg i na samym końcu troszkę słońca. Jednak pogoda to nie wszystko, tak naprawdę chodziło o integrację harcerzy starszych i wędrowników, doskonalenie technik i umiejętności harcerskich oraz dobrą zabawę.

Uczestnicy rajdu przybyli 17 marca do parku 1-go Maja w Trzciance, gdzie wyznaczono miejsce startu. Tam po raz pierwszy drużynom przedstawieni zostali członkowie Kręgu Instruktorskiego „Ogień”. Po rozdaniu map przez komendanta rajdu pwd. Krzysztofa Tomkiewicza, wszyscy wyruszyli na trasę. Zaliczając punkty kontrolne, na których przydzielono zadania do wykonania, harcerze dotarli do Łomnicy. Najważniejszym punktem tego wieczoru było ognisko obrzędowe, na które przybyli zaproszeni goście hm. Edward Joachimiak, hm. Hanna Sotek oraz komendant HOW MDK pwd. Andrzej Sumiński. Szum spowitego ciemnością lasu, wspólny śpiew, gawęda o którą poproszono hm. Edwarda Joachimiaka, trąbka na capstrzyk, to wszystko złożyło się na niesamowitą atmosferę piątkowego wieczoru.

W sobotę na harcerzy czekały kolejne zadania. Zaczęło się od gry terenowej, którą przygotował pwd. Andrzej Lachowicz. Jednego tylko nie przewidział – pogody. Jednak harcerzom nie straszny ani deszcz, ani wiatr, ani śnieg i dzielnie poradzili sobie z przeciwnościami i grą. Potem było wspólne przygotowywanie warzyw do ogniskowego kociołka i wieeeelkie gotowanie na wieeeelki apetyt. Po obiedzie przyszedł czas na integrację. Drużyny zostały pomieszane, jak wcześniej warzywa w kociołku, i zaczęło się poznawanie siebie nawzajem, łamanie barier i szukanie tego, co łączy a nie dzieli. Wszyscy mogli przekonać się o tym, że konfrontacja twarzą w twarz nie jest tak prosta, jak „lajkowanie” lub komentowanie na Facebooku, ale za to zbliża dużo bardziej. Wieczorem spędziliśmy czas na świecowisku, którego program przygotowała jedna z drużyn.

I tak nastał niedzielny poranek. Po wspólnym podsumowaniu tych trzech dni Pierwszego Rajdu Harcerzy Starszych i Wędrowników Hufca ZHP Trzcianka w Łomnicy, przyszedł czas na…sprzątanie i pożegnanie. Rozstaliśmy się w poczuciu dobrze spędzonego czasu, z nadzieją na kolejny taki rajd, bogatszy o przyjęte sugestie i uwagi. Dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji rajdu, komendantowi hufca za wsparcie oraz obecność i przede wszystkim harcerzom za obecność i wspólne nowe doświadczenia.

GALERIA FOTO

Autor: pwd. Marek Joachimiak

Fot: pwd. Arkadiusz Kościelski